Cukrzyca typu II to powszechny problem, z którym zmagają się miliony osób na całym świecie. Walka z nią wymaga wdrożenia odpowiedniej diety, która będzie bogata w wysokiej jakości składniki oraz pozbawiona produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Jeżeli cierpisz na tę chorobę, musisz wiedzieć, że nie jesteś sam na placu boju. Możesz zwrócić się do dietetyka albo skorzystać ze sprawdzonych wskazówek. Oto 5 najważniejszych zasad, jakimi powinna rządzić się dieta dla cukrzyków!

Dieta dla cukrzyków – o czym musisz pamiętać?

Istnieje 5 sprawdzonych sposobów, dzięki którym walka z cukrzycą będzie skuteczniejsza. Stosowanie się do zasad nie jest skomplikowane, dlatego warto się z nimi zapoznać!

  1. Regularne spożywanie posiłków. Dieta dla cukrzyków powinna być racjonalna – unikaj więc wszelkiego rodzaju głodówek i spożywaj posiłki regularnie. Najlepiej włączyć do codziennego menu 5 dań i konsumować je co 3-4 godziny, dzięki czemu unikniesz niebezpiecznych wahań stężenia glukozy we krwi.
  2. Przygotowywanie zbilansowanych dań. Zdrowe odżywianie w diecie cukrzyka zakłada, by każdy ze spożywanych posiłków składał się z określonych składników. Mowa tutaj o produkcie białkowym, węglowodanach o niskim indeksie glikemicznym, niewielkiej ilości tłuszczów nienasyconych oraz wielu warzywach. Dzięki temu ponownie unikniesz wahań poziomu glukozy.
  3. Spożywanie produktów o niskim IG. To absolutna podstawa. Co jeść przy cukrzycy? Przede wszystkim produkty o IG mniejszym niż 55, które składają się przede wszystkim z węglowodanów złożonych i zawierają dużo błonnika. Dzięki temu ustabilizujesz poziom cukru i zaspokoisz swój głód na długi czas.
  4. Wyeliminowanie alkoholu. Nawet niewielki ilości piwa czy wina mogą dostarczać Twojemu organizmowi bardzo wielu kalorii, które nie są wskazane w diecie dla cukrzyków. Dlatego ograniczenie alkoholu będzie korzystne nie tylko dla Twojego stanu zdrowia, ale również sylwetki.
  5. Picie dużej ilości wody. Jeżeli chcesz zadbać o zdrowe odżywianie, powinieneś wyeliminować z menu słodkie, gazowane napoje. Zastąp je dużą ilością wody, która jest bardzo ważna i bierze udział w licznych procesach metabolicznych.

Co jeść przy cukrzycy?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, przede wszystkim produkty o niskim IG, do których zaliczamy między innymi zielone warzywa, nabiał, mięso, ryby, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe oraz nasiona. Wybieraj także nienasycone kwasy tłuszczowe oraz produkty białkowe. Unikaj z kolei wszelkiego rodzaju fast-foodów, produktów wielokrotnie przetworzonych, gotowych dań, słodkich napojów gazowanych i oczywiście słodyczy. Dzięki temu osiągniesz doskonały efekt i będziesz mógł prawidłowo funkcjonować na co dzień, a także zadbać o dobre samopoczucie oraz piękną sylwetkę.

Jeżeli chcesz wdrożyć skuteczną dietę dla cukrzyków, która zapewni Ci wsparcie w walce z chorobą, skorzystaj z usług doświadczonego dietetyka, np. z projektzdrowie.info. Dopasuje on jadłospis w pełni indywidualnie do Twoich potrzeb!