Odpowiednio zbilansowana dieta jest ważna w życiu każdego człowieka. W przypadku sportowców, odpowiednia dieta może prowadzić do uzyskania satysfakcjonujących wyników sportowych. Dieta dla sportowców powinna więc być dopasowana do indywidualnych potrzeb każdego sportowca, ponieważ tylko wtedy jego organizm będzie mógł prawidłowo funkcjonować, pomimo wysiłku fizycznego. Jak więc powinna wyglądać dieta dla aktywnych fizycznie i czego nie może w niej zabraknąć?

Dieta dla sportowców – dlaczego odpowiednia dieta jest tak ważna?

Organizm osoby, która regularnie uprawia aktywność fizyczną, musi być przygotowany na męczące treningi. Osiągnięcie zadowalających wyników sportowych możliwe jest tylko wtedy, gdy dostarczymy organizmowi odpowiedniej ilości energii, którą organizm pobiera przede wszystkim z pożywienia, a dokładniej rzecz mówiąc z kalorii przyjętych w ciągu dnia. Sport, a odżywianie jest więc ze sobą ściśle połączony, ponieważ odpowiednio zbilansowana dieta ma wielki wpływ na lepsze wyniki podczas treningu czy też zawodów sportowych. Dieta dla sportowców musi być odpowiednio zaplanowana, ponieważ nie wystarczy spożyć określonej ilości kalorii w ciągu dnia. Każdy sportowiec musi zadbać o odpowiednią ilość makro i mikroelementów, a także witamin i minerałów. Ilość składników odżywczych uzależniona jest przede wszystkim od indywidualnych potrzeb organizmu, ale także rodzaju wykonywanej aktywności fizycznej. Dodatkowo, podczas tworzenia jadłospisu musimy wziąć pod uwagę wiek, masę ciała, płeć czy tempo przemiany materii sportowca, który decyduje się na zmianę dotychczasowych nawyków żywieniowych. Stworzenie odpowiedniego jadłospisu może przysporzyć sportowcom wielu problemów, dlatego też warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy dopilnują aby nasz organizm każdego dnia otrzymał to, czego potrzebuje najbardziej. Mowa tu o pomocy dietetyka sportowego, który dzięki swojemu doświadczeniu oraz wiedzy, w odpowiedni sposób zadba o odpowiednią dietę dla sportowca.

 

Dietetyk sportowy – profesjonalna opieka dla sportowców

Wiemy już, że sport, a odżywianie są od siebie bardzo zależne. Tylko odpowiednio odżywiony sportowiec, może osiągnąć niezwykłe wyniki w wybranej przez siebie dziedzinie sportu. Zbilansowana dieta wpływa na szybszą regenerację komórek po ciężkim treningu, a także na prawidłową pracę mięśni i nerwów. Stworzenie odpowiedniego jadłospisu to ciężkie zadanie, dlatego wielu sportowców decyduje się na skorzystanie z pomocy dietetyka, który zajmuje się przekazywaniem wiedzy na temat żywności i żywienia człowieka. Dodatkowo, dietetyk sportowy odpowiada za stworzenie planu żywieniowego, który będzie dopasowany do aktywności fizycznej z jaką musi poradzić sobie organizm podczas treningów. Dieta dla aktywnych fizycznie musi być stworzona z niezwykłą dokładnością, ponieważ tylko wtedy możemy mieć pewność, że wykonywanie poszczególnych dziedzin sportowych będzie bezpieczne dla naszego organizmu.