gra w siatkówkę

Siatkówka- czy to sport dla mnie?

Dobrej i efektywnej gry w siatkówkę można się nauczyć. Warto jednak wiedzieć o tym, że w przypadku siatkówki, spore znaczenie ma nie tylko nasza kondycja i przygotowanie fizyczne, ale i taktyka, nasza psychika, a także znajomość określonych technik. Dlatego też, zdecydowanie najlepszym sposobem rozwijania swoich umiejętności jest regularny trening w grupie, który można wzbogacić o indywidualne ćwiczenia związane z konkretnymi technikami.

Realne sytuacje, w których doskonalimy technikę

To ważne, aby podczas treningów zawsze ćwiczyć te techniki i pozycje, które faktycznie mogą potem mieć miejsce podczas realnego meczu. Jeśli więc zastanawiamy się, jak dobrze grać w siatkówkę,to odpowiedź jest prosta- musimy po prostu grać w drużynie pod okiem doświadczonego trenera, który będzie dobrym obserwatorem, ale i będzie potrafił od razu wychwycić i powiedzieć nam, jakie błędy popełniamy, co możemy udoskonalić, w jaki sposób przyjmować piłkę i jak grać, aby wygrać. Oczywiście, ćwiczenie osobno poszczególnych elementów- jak chociażby nauka serwowania- też jest ważne i może stanowić jeden z elementów naszych regularnych treningów. Sprawdzą się także i inne formy aktywności fizycznej, które pozwolą nam popracować nad naszą kondycją i wytrzymałością, gdyż wbrew pozorom- siatkówka wcale nie jest sportem statycznym, gdzie tylko stoimy i czekamy na piłkę. Cały czas trzeba być w ruchu i trzeba być gotowym do podjęcia akcji, wymaga to również od zawodnika nieustannej koncentracji na celu oraz przyjętej, odpowiedniej postawy w lekkim rozkroku i na ugiętych nogach.

Bez motywacji nie uda się nam osiągnąć niczego

Jak zostało już wcześniej wspomniane, kondycja fizyczna to jedno, ale musi ona iść w parze z kondycją psychiczną, nad którą także trzeba pracować. Tym bardziej, że siatkówka jest takim sportem, gdzie konieczna jest koncentracja, zorientowanie na cel, a także motywacja do tego, aby ciągle poprawiać swoje błędy i doskonalić swoje umiejętności. Dlatego też trzeba stawiać sobie cele, dzięki którym będzie się nam chciało przychodzić na regularne treningi. W późniejszej fazie może być już tak, że sami, z każdym kolejnym treningiem będziemy widzieli poprawę naszej sprawności czy też lepiej będziemy przyjmować piłkę, atakować czy też rozgrywać. Nie bez znaczenia jest też zgranie z całą drużyną, a żeby osiągnąć takie zgranie- trzeba razem trenować. Dlatego podstawą nauki gry w siatkówkę jest regularność treningów i motywacja do tego, aby z każda kolejną grą wypadać lepiej.