jak przechowywać narty

Jak przechowywać narty, kiedy sezon się już skończy?

Wielu fanatyków takich właśnie sportów zimowych ze smutkiem wita koniec sezonu, kiedy to trzeba schować narty oraz wszelkie potrzebne do nich akcesoria aż do kolejnego roku. Jeśli jednak posiadamy naprawdę wysokiej jakości sprzęt, w który zainwestowaliśmy- powinniśmy przestrzegać zasad, jakie są związane z jego przechowywaniem. Dzięki odpowiedniemu przechowywaniu nart, będą one gotowe do jazdy w nowym sezonie bez konieczności wykonywania niemalże żadnych dodatkowych zabiegów.

Jak przechowywać narty?

Zazwyczaj narty posiadają już specjalny pokrowiec, w którym należy je przechowywać w momencie, kiedy ich nie używamy. W takim też pokrowcu najlepiej będą czuły się poza sezonem, czekając na kolejne miesiące eksploatacji. Taki pokrowiec nie tylko pozwala przechowywać narty w wygodny sposób i nadać im bardziej kompaktową formę, ale i w pewien sposób zabezpiecza narty przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Zanim jednak zapakujemy narty do pokrowca, warto odpowiednio je oczyścić i zakonserwować. Można do tego celu wykorzystać specjalistyczne preparaty. Jeśli posiadamy narty, które kupiliśmy stosunkowo niedawno- a więc nie są to narty starszego typu- tak naprawdę nie musimy ich luzować na sprężynach, gdyż powinny one być na tyle wytrzymałe, aby nic się z nimi złego nie stało podczas miesięcy ich nieużywania. Narty starego typu zalecano, aby zostawić poza sezonem poluzowane, gdyż dzięki temu sprężyny mogły dłużej pozostawać w eksploatacji.

Jakie warunki będą dla nart odpowiednie?

Nie ma się co oszukiwać- narty zajmują sporo miejsca i czasem może być nam naprawdę trudno takie miejsce wygospodarować. Tym bardziej, że powinny one zostać wyniesione w pokrowcu do miejsca, które jest ogrzewane. Przechowywanie nart zimą w nieogrzewanym pomieszczeniu znacznie skraca czas ich użytkowania. Dodatkowo, miejsce ich przechowywania powinno być zacienione, na pewno nie powinno to być miejsce mocno nagrzewane, gdzie wysoka temperatura mogłaby je wręcz odkształcić. Kolejną kwestią jest wilgoć. Przechowywane w nieogrzewanym garażu, który dość dobrze nie przesycha w środku, mogą bardzo szybko złapać rdzę na krawędziach, która mocno psuje ich estetykę. Dlatego tak ważny jest zarówno pokrowiec, który również chroni przed tą wilgocią, ale i warunki, w jakich nasze narty będą zimowały. Najlepszym rozwiązaniem byłoby przechowywanie sprzętu w mieszkaniu, czasem jednak jest to nie lada wyzwanie, szczególnie jeśli nie dysponujemy zbyt wielkim metrażem.