Downhill w Beskidzie Śląskim
Dodane przez thomson dnia 25 sierpień 2010 13:54:57
Tegoroczny sezon downhillowy w naszym wydaniu jest... niezbyt obfity. Ciągle brakowało czasu, pieniędzy, a czasami nawet chęci. Stwierdziliśmy jednak, że nie wszystko jeszcze stracone. Nadszedł czas żeby przebić się przez ścianę pajęczyn, pod grubą warstwą kurzu odszukać zjazdówki i zabrać je na górskie trasy ... (czytaj więcej)
Rozszerzona zawartość newsa
Tegoroczny sezon downhillowy w naszym wydaniu jest... niezbyt obfity. Ciągle brakowało czasu, pieniędzy, a czasami nawet chęci. Stwierdziliśmy jednak, że nie wszystko jeszcze stracone. Nadszedł czas żeby przebić się przez ścianę pajęczyn, pod grubą warstwą kurzu odszukać zjazdówki i zabrać je na górskie trasy ...

Na cel wyprawy wybraliśmy Wisłę, gdzie na górze Stożek według zdjęć, filmów i wielu opowieści, dzieje się dużo dobrego. Tamtejszy ośrodek zyskał już nawet miano "Wisłer Bike Park", co ma nawiązywać do słynnego Whistler w Kanadzie.
Niestety do Whistler Stożkowi jeszcze sporo brakuje. Ośrodek położony jest na uboczu, z problematycznym dojazdem i skromną bazą noclegowo-gastronomiczną w okolicy wyciągu. Tragedii nie ma, ale przy tym stanie raczej nie można liczyć, że Wisłer stanie się miejscem, dokąd przyjeżdżać będą całe rodziny na rowerowe wakacje. Znajdziemy tam natomiast coś czego próżno szukać w innych polskich ośrodkach, a mianowicie pozytywne nastawienie na rowerzystów, a w szczególności zjazdowców.
Trasy na Stożku są trzy. Dwie z nich poprowadzone są po stoku narciarskim, gdzie można ćwiczyć zakręty, a w dolnej części pobawić się na sztucznych bandach i hopkach, których jest całkiem sporo, a prace nad kolejnymi wciąż trwają. Nie są to jednak typowo downhillowe trasy, w przeciwieństwie do trzeciej - tzw. "pucharówki". Pucharówka to już prawdziwa rzeźnia - kamienie, korzenie, ciasne zakręty, ale to co sprawia najwięcej problemów to potworna stromizna. Nie jesteśmy niestety przyzwyczajeni do takich stromych tras i mimo, że jeździmy nie od dziś, musimy przyznać, że pucharówka nas pokonała. Jazda non-stop na zaciśniętym hamulcu nie sprawiała nam przyjemności, a przecież o to w tym wszystkim chodzi. Dlatego postanowiliśmy na dwa kolejne i zarazem ostatnie dni naszego wypadu przenieść się 20km dalej do dobrze znanego nam Szczyrku.Szczyrk pod względem podejścia do rowerzystów jest dokładnym przeciwieństwem Wisły. Tutaj biker to intruz. Na szczęście podejście samych mieszkańców trochę się poprawia. Szkoda, że z władzami ośrodka nie jest podobnie.
Mimo wszystko Szczyrk ma w sobie coś, co przyciąga. Tym czymś jest Skrzyczne - najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego (1257 m n.p.m.). Ta potężna góra oferuje prawdziwy raj dla miłośników MTB. Niezliczona ilość dróg, szlaków, ścieżek i ścieżynek może przyprawić o zawrót głowy. Za każdym razem, gdy tam jesteśmy odkrywamy nowe możliwości zjazdu. Nie inaczej było tym razem - napotkani przy wyciągu koledzy-zjazdowcy pokazali nam trasę, którą nigdy wcześniej nie jechaliśmy. Świetną trasę. Było na niej wszystko - na początek super szybki odcinek po luźnych kamieniach, potem świetny, wąski singletrack przez las pełny wystających korzeni, a na koniec kawałek szybkiego asfaltu kończącego się 200m od dolnej stacji wyciągu. Bajeczka.Strzałem w dziesiątkę był przyjazd do Szczyrku w środku tygodnia. Mimo wakacji miasteczko jak i sama góra była praktycznie pusta, a to oznaczało, że bez obaw można było zjeżdżać szlakami turystycznymi, na których w weekendy są tabuny turystów. Niebieski szlak z Jaworzyny to esencja DH, a zielony ze Skrzycznego to prawdziwy klasyk. Osobiście uważam, że kto nie zjeżdżał zielonym szlakiem, ten nie ma prawa nazywać się polskim zjazdowcem :)
Również pogoda nam dopisała. No może poza jedną ulewą, ale kamieniste trasy Szczyrku pozwalają na jazdę bez kąpieli błotnych nawet zaraz po deszczu.

Podsumowując - gdyby przeszczepić pozytywne podejście z Wisły na trasy Szczyrku mielibyśmy prawdziwy ośrodek na miarę Whistler, ale to tylko marzenia...

W planach wrześniowy wypad do Spindlerowego Mlyna. Gdyby wypalił to sezon będzie można uznać za słaby, ale nie stracony :)

tekst: thomson, foto: Kitman