Memoriał Jerzego Palickiego
Dodane przez Rudy dnia 19 maj 2015 23:58:12
Tegoroczna Błękitna Pętla, szosowy wyścig kolarski rozgrywany w okolicach Gniezna, będzie już VI Memoriałem Jerzego Palickiego. Chcielibyśmy nieco przybliżyć jego sylwetkę, szczególnie kolarzom młodszego pokolenia... [czytaj więcej]
Rozszerzona zawartość newsa
Tegoroczna Błękitna Pętla, szosowy wyścig kolarski rozgrywany w okolicach Gniezna, będzie już VI Memoriałem Jerzego Palickiego. Chcielibyśmy nieco przybliżyć jego sylwetkę, szczególnie kolarzom młodszego pokolenia.
Jerzy Palicki, ur. 27 sierpnia 1944 w Gnieźnie, był jednym z założycieli klubu LZS "Chrobry". Klub, którego prezesem został Władysław Górkowski, tworzyli pasjonaci kolarstwa, trenujący pod okiem Edmunda Kordońskiego.
Należał do czołowych zawodników "Chrobrego". W 1963r. w wielkim stylu wygrał kryterium uliczne "O Błękitną Wstęgę Miasta Gniezna", zwyciężając na wszystkich lotnych finiszach. W latach 1962-63 zdobywał z kolegami tytuły drużynowych mistrzów województwa poznańskiego, pokonując m. in. zespół Lecha Poznań.
Karierę kolarską przerwało powołanie do wojska, w tym czasie drużyna „Chrobrego” rozpadła się. Na początku lat 70-tych postanowił spróbować swoich sił w wyścigach samochodowych ale po wypadku podczas rajdu w Niemczech przyrzekł sobie, że już nigdy nie będzie narażać życia w tej dyscyplinie sportu.


W wieku 49 lat postanowił wrócić do kolarstwa. „Mówił, że ucieka przed zawałem” - tak wspomina tamten czas jego żona Krystyna. Mocno przykładał się do treningów, codziennie przejeżdżał na rowerze 100 kilometrów, startował w wyścigach w kraju i za granicą. Zimą wyjeżdżał na Majorkę, aby rozpoczynać sezon w kraju będąc już w wysokiej formie. Wysiłek ten zaowocował w 2005r. zdobyciem tytułu Mistrza Polski Mastersów. Za to osiągnięcie w 2006r. został odznaczony pamiątkowym medalem przez Prezydenta Miasta Gniezna.
Zmarł nagle 9 marca 2009r.

"Patrząc na życie Jerzego Palickiego trudno oprzeć się wrażeniu, że przebył je na rowerze. Rower to było jego życie"
- tak w artykule prasowym, zamieszczonym a tygodniku Przemiany na Szlaku Piastowskim opublikowanym 3 kwietnia 2009r. wspominają Jerzego Palickiego żona i koledzy.