klocki hamulcowe

Jak wymienić klocki hamulcowe w rowerze?

Aby móc mówić o naprawdę komfortowej jeździe na rowerze- trzeba zadbać o to, aby nasz rower był w pełni sprawny i aby jazda na nim była bezpieczna. Dlatego też w momencie, kiedy zauważymy, że nasz rower nie do końca funkcjonuje tak jak powinien- powinniśmy oddać go na serwis lub też możemy samodzielnie wykonać jego przegląd. Powinniśmy także pamiętać o tym, że są takie elementy roweru, które znacznie szybciej ulegają naturalnej eksploatacji, a co za tym idzie nie psują się, a zużywają i z tego tytułu konieczna jest ich wymiana. Jednym z takich elementów są klocki hamulcowe- bardzo ważne w każdym rowerze, gdyż warunkują sprawne działanie hamulców w pojeździe. Dobrze jest zaopatrzyć się w zapasowe klocki jeszcze zanim zużyją się nam te, które obecnie mamy w rowerze. Dzięki temu wymiana będzie znacznie szybsza.

Wymiana klocków hamulcowych nie powinna być trudna

Tak naprawdę, taka wymiana klocków hamulcowych w rowerze może być przeprowadzona przez nas samych, a powinniśmy to zrobić w momencie, kiedy zaobserwujemy, że nasze hamulce nie działają już tak sprawnie jak kiedyś. Najlepiej kupić klocki podobnego typu jak te, które do tej pory już mieliśmy w rowerze, wybierając spośród klocków tarczowych, klocków typu v- brake oraz mechanizmów szczękowych. W zależności od tego, jak skonstruowany jest hamulec w naszym rowerze, tak też będzie przebiegała wymiana klocków. Warto więc najpierw sprawdzić, jaki mechanizm posiada nasz rower oraz jaką konstrukcję hamulców w nim znajdziemy. Dzięki temu szybko zorientujemy się w sytuacji.

W przypadku popularnych klocków hamulcowych shimano, dość mylące może być zastosowanie przez producenta specjalnej zawleczki w przypadku okładzin hamulcowych. Podczas wymiany należy pozbyć się całkowicie zawleczki rozmontowując hamulec poprzez jej ściśnięcie i usunięcie. Oczywiście- nowy komplet klocków powinien zawierać nowy egzemplarz zawleczki, która jest niezbędna do tego, aby hamulec działał. Natomiast same klocki w przypadku shimano są mocowane na śrubie i tak naprawdę, taki sposób ich mocowania jest najczęściej spotykany u różnych producentów- także u Tektro Auriga. Wiedząc, co odkręcić i wymienić- łatwo przeprowadzić takie serwisowanie roweru. Zawsze możemy też spróbować posłużyć się instrukcją bezpośrednio od producenta, albo też pokusić się o obejrzenie kilku filmików w sieci, które instruktażowo pokazują, jakie czynności powinniśmy wykonywać po kolei, aby wymienić klocki. Nowe klocki znowu wystarczą nam na wiele przejechanych kilometrów.